Ile kosztuje mycie dachu? Co wpływa na ten koszt?
Dach jest jednym z najważniejszych elementów wykończenia domu – nadaje mu charakter, ale przede wszystkim chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi przez cały rok. Aby jednak spełniał swoją funkcję, konieczne jest zadbanie o jego jakość i konserwację, do której zalicza się także mycie.
Nawet najpiękniejszy dach z czasem ulega zabrudzeniom, które wpływają znacząco na estetykę bryły całego budynku. To całkowicie naturalne zjawisko, które szczególnie łatwo zauważyć na wiosnę, po długotrwałych opadach deszczu i śniegu. Brudny dach to jednak nie tylko kwestia estetyki – nagromadzony mech, grzyby czy osady przyczyniają się także do psucia poszycia, co może wpłynąć na okres gwarancyjny i wymusić na nas szybsze i kosztowne naprawy.
Po co myć dach?
Dach, podobnie jak i elewacja, to warstwy ochronne budynku, które stale są narażone na zmienne i nierzadko trudne warunki atmosferyczne. To właśnie na nie spada między innymi śnieg i deszcz, a także to one smagane są silnym wiatrem, który nanosi zarodniki grzybów czy mech. Na dachach nierzadko siadają też ptaki, zbiera się kurz, osad, a także liście, które z czasem ulegają rozkładowi.
Nagromadzenie różnych osadów, grzybów czy bakterii prowadzi przede wszystkim do zmatowania powierzchni dachu, co wpływa na estetykę. Dach z czasem porasta również mchem, grzybnią co może doprowadzić do powstania wyrw czy uszkodzenia powierzchni dachu. I to właśnie mycie dachu pozwala na zminimalizowanie uszkodzeń i przywrócenie walorów estetycznych.
Ile kosztuje mycie dachu?
Koszt mycia dachu zależy od wielu czynników, do których zalicza się między innymi:
- rodzaj pokrycia dachowego;
- obecność fotowoltaiki;
- kształt poszycia dachowego;
- stopień zabrudzenia.
W zależności od rodzaju pokrycia dachowego stosuje się inne metody czyszczenia dachu. Dachy, które pokryte są blachodachówką najczęściej wystarczy umyć wodą pod ciśnieniem, podczas gdy dachy pokryte dachówką ceramiczną lub cementową bardzo często wymagają również wykorzystania specjalistycznych szczotek. Niektóre z pokryć – jak gont bitumiczny – wymagają użycia innych, specjalistycznych środków bowiem woda pod ciśnieniem uszkodzi materiał pokrycia.
Mycie dachów w Warszawie i jego ostateczny koszt zależy też od kształtu samego poszycia dachowego. Dachy proste i jednospadowe są oczywiście mniej wymagające, niż dachy wielospadowe. Im więcej zakamarków, zagięć tym koszt mycia dachu będzie wyższy. Warto dodać tu również, że na ostateczny koszt wpływ ma sama powierzchnia dachu – im większy dach, tym cena rośnie.
Popularne panele fotowoltaiczne, które znajdują się na naszych dachach również wpływają na koszt mycia dachu. Mycie fotowoltaiki wymaga doświadczenia i odpowiednich środków, dzięki którym nie zostaną one uszkodzone, dlatego też jeśli panele znajdują się bezpośrednio na dachu – koniecznie należy to uwzględnić w zapytaniu ofertowym. Dostępność wejścia na dach także jest bardzo ważna – jeśli mycie dachu musi odbywać się z pomocą podnośnika, należy wliczyć to jako dodatkowy koszt.
To, ile kosztuje mycie dachu zależne jest też oczywiście od stopnia zabrudzenia samego dachu. Jeśli dach czyścimy regularnie, niepotrzebne będzie specjalne doczyszczanie, które może podnieść ostateczną cenę.
Na jak długo starcza mycie dachu?
Największe zabrudzenia na dachu widoczne są po okresie jesienno-zimowym. To oczywiście czas, w którym nasze poszycie dachowe narażone jest nie tylko na duże wahania temperatur, ale również na wzmożone opady deszczu i śniegu, a także na osadzanie się liści spadających z drzew. Dlatego też czyszczenie dachu zaleca się przeprowadzać wiosną, aby dach nie tylko prezentował się okazale, ale przede wszystkim by nie doszło do rozprzestrzenienia się mchów i porostów.
Warto jednak wstrzymać się z myciem dachu do późnej wiosny jeśli nasz dom zlokalizowany jest w pobliżu sosnowego lasu – wiosenne pylenie sosen jest bardzo intensywne oraz lepkie, co sprzyja przyklejaniu się grzybni czy zarodników do powierzchni dachu i ich swobodny rozwój na przestrzeni lata i jesieni.
To, na jak długo wystarczy nam mycie dachu zależy też od tego, czy zdecydowaliśmy się tylko na mycie, czy na pokrycie dachu również specjalną warstwą ochronną, która znacząco wydłuża efekt umytego dachu.
Ile kosztuje mycie dachu w Warszawie? Oferta zawsze przygotowywane jest indywidualnie, bowiem na ostateczny koszt wpływ ma wiele czynników. Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością wycenimy koszt mycia twojego dachu.